Pleistocéní medvěd (Ursus deningeri)

 

 Phalange - prstové články - dráp mláděte (Ursus deningeri) . Javořický kras ČR

 

 

Ursus deningeri je druh pleistocénního medvěda z rodu Ursus žijící na území Evropy. Vyskytoval se zde přibližně 1,7 miliony let.

Popis

Medvěd Ursus deningeri má kombinaci primitivních a odvozených znaků, čímž se odlišuje od všech pleistocenních druhů medvědů. Spodní čelist má štíhlou jako současný medvěd hnědý a již vyhynulý Ursus etruscus. Tento znak byl pravděpodobně odvozen od medvěda jeskynního. Je považován za velmi blízkého příbuzného předků medvěda hnědého. Vážil okolo 250-350 kilogramů. V kohoutku měřil 1,5 metry a na délku dorůstal 2,7 metru.

Nálezy

Pozůstatky tohoto druhu medvěda byly nalezeny na mnoha místech České republiky. Kupříkladu v Koněpruských jeskyních , v Medvědí jeskyni na Stránské skále, či v jeskyni Za hájovnou v Javoříčském krasu.

Genetika

V září 2013 publikoval mezinárodní tým paleontologů a biologů zprávu, že se jim podařilo rekonstruovat genom pleistocenního jeskynního medvěda Ursus deningeri. Použili k tomu novou metodu, díky které lze přečíst DNA i z malého fragmentu. Podařilo se jim tak dokázat, že aDNA může přetrvat stovky tisíců let i mimo permafrost. Vědci k výzkumu použili kost, která byla objevena v Sima de los Huesos v Atapuercu ve Španělsku. Obsahovala při tom pouze 10 až 50 párových bází

 

Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation

 

Fragmenty žeber (Ursus deningeri) . Javořický kras ČR

 

Fragment obratel  (Ursus deningeri) . Javořický kras ČR

 

Language selection here!!!

 

Ursus deningeri
Stratigrafický výskyt: raný až pozdní Pleistocén
alternativní popis obrázku chybí
lebka z Atapuerca
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Čeleď medvědovití (Ursidae)
Rod Ursus
Binomické jméno
''Ursus deningeri''
Richenau, 1904
 
 
 
 
TOPlist