Spinosaurus

 

Wikipedie:Jak číst taxobox Spinosaurus
Stratigrafický výskyt: Přelom spodní a svrchní křídy, před 112 - 97 miliony let

alternativní popis obrázku chybí
Kostra druhu Spinosaurus aegyptiacus
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: teropodi (Theropoda)
Infrařád: Tetanurae
Nadčeleď: Megalosauroidea
Čeleď: Spinosauridae
Podčeleď: Spinosaurinae
Rod: Spinosaurus
Binomické jméno
Spinosaurus aegyptiacus
Stromer, 1915
Druhy
  • Spinosaurus aegyptiacus
  • Spinosaurus maroccanus
Některá data mohou pocházet z datové položky.
 
Spinosaurus – zastaralá rekonstrukce

Spinosaurus („Trnitý ještěr“) byl obrovský masožravý dinosaurus (teropod), který žil na území dnešní severní Afriky v křídových periodách albu a cenomanu před asi 112–97 miliony let. V současnosti je obecně považován za největšího známého dravého dinosaura[1]. Od roku 2014 se pohled na tohoto teropoda výrazně proměnil, dnes předpokládáme, že žil převážně ve vodě a po souši se pohyboval netypicky po všech čtyřech (přičemž zadní končetiny měl relativně velmi krátké).

 

Rekordní velikost

Podle studie dal Sasso et al., 2006 byl právě tento druh největším známým teropodním dinosaurem, větším než dosavadní držitel primátu Giganotosaurus. Největší udávané rozměry tohoto dravého obra činí 15 (nebo 16–18) metrů délky a kolem 9 tun hmotnosti. Některé odhady posouvají hmotnost až k neuvěřitelným hodnotám 12–19 tun, což je na samotné hranici únosnosti pro dvounohého živočicha. Jenom lebka jednoho exempláře by prý v kompletním stavu byla dlouhá až 2,4 metru (i když oficiální odhady spíš hovoří o délce 1,75 m). Tím by Spinosaurus představoval zdaleka největšího dravého tvora, který kdy chodil po souši (a jehož fosílie již známe).

Paleobiologie

Charakteristické jsou pro tento druh dlouhé zádové výběžky obratlů, tvořící jakési „trny“ o délce až přes 2 metry, za života zvířete zřejmě sloužící v podobě kožní plachty, napnuté mezi těmito výběžky, k termoregulaci. Spinosaurus žil nejspíš na březích křídových jezer a potoků a lovil velké sladkovodní ryby, možná se živil částečně i mršinami. Pro to svědčí i utváření jeho zubů a čelistí, vhodných k lovení ryb ve vodě. Obojživelný způsob života potvrzuje také výzkum z roku 2010[2]. Nelze samozřejmě vyloučit ani potravu v podobě živých a snad i mrtvých velkých býložravých dinosaurů, žijících v této oblasti před 95 miliony let. V roce 2014 byla publikována studie, která zcela mění pohled na ekologii tohoto predátora. Zdá se, že šlo o obojživelného predátora, který na souši chodil jen po čtyřech.[3]

Zajímavosti

První fosilie tohoto dinosaura objevené před první světovou válkou byly ztraceny při válečném bombovém náletu na mnichovské muzeum v dubnu roku 1944[4].

V populární kultuře

Spinosaurus je nejpopulárnějším a nejnebezpečnějším dinosaurem ve filmu Jurský park 3, kde v jedné scéně dokonce zabije tyranosaura. V televizních dokumentech se objevil především v prvním díle dokumentu Megazvířata nebo na začátku filmu Tajuplní dinosauři.

Spolu s karcharodontosaurem je hlavním tématem 1. dílu dokumentu Planet Dinosaur jménem Ztracený svět. V dokumentu je vyobrazen podle nejnovějších poznatků jako vodní dinosaurus živící se rybami.

Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation

 

   Zub Spinosaura           Lokalita - Maroko    42 mm

 

Language selection here!!!

 

Výbornné dva dokumenty se spoustou informací o Spinosaurovi .

 
 
 
 
TOPlist