Karbon pro děti

V této sekci svého webu bych chtěl našim dětem nastínit co to vlastně karbon je a jak to v karbonu vypadalo.

Protože se děti rády ptají pokusím se zhostit tohoto úkolu pomocí jednoduchých otázek a odpovědí .

Tady jsou :

 

Kdy to vlastně bylo ???

Pro malé děti zní odpověď nepředstavitelně dávno  :-) . Pro ty větší zhruba před 300 miliony lety .

 

Proč se tomu období říká KARBON ???

Protože proslul mohutnými , hospodářsky nesmírně důležitými uloženinami černého uhlí . Podle této významné suroviny se tento útvar nazývá karbon ( carbo = latinsky uhel ).

 

Jak to v Karbonu vypadalo ???

Karbon byl proslulý tím , že panovalo na zemi velice nepříznivé klima . Vše se podobalo dnešním rovníkovým pralesům v Amazonii . K tomu neustálé bouře , zemětřesení , sopečné erupce (výbuchy sopek), příchody a odchody oceánů a moří . Zkrátka nežilo by se nám děti v karbonu moc dobře .

 

Žily v Karbonu nějaké zvířata ???

Ano žily . Nejčastěji jste mohli narazit na vážky většího rozměru než dnes . V rozpětí křídel měli i kolem 1 metru . Vážky byly největším dravcem oblohy té doby . Dále pak kupu červů , stonožek , pavouků a jim podobné živočichý .... jinými slovy havěť :-) .. vše tak 10krat větší než dnes ..V tůňkách se proháněly jedny s prvních prapředků ryb .... Lovily je tam sladkovodní žraloci s trny na hřbetě . Všude byl nějaký život . Jen ho nebylo tolik . Přeci jen byl život na Planetě v počátcích .

 

Proč ty vážky a ti červi byli takoví velcí ??? dneska vážka není velká ....

Je to proto , že ve vzduchu bylo více kyslíku O2 asi 35%... skoro dvakrát více než dnes .... k tomu se výbuchy sopek postaraly o přebytek co2  což je plyn co se dnes plní do limonád , který nutí hmyz a rostliny růst prostě víc než obvykle . Tyto dva faktory za to mohou .

 

 

 

 

Language selection here!!!

 

Nádherné a výstižné video o Karbonu - Taky bych řekl i dost motivační .

 

 

člověk vs. Arthropleura

 
 
 
 
TOPlist